2020. január 31., péntek

Szászrégen története a kezdetektől




Első irásos megemlítése REGUN néven történik 1228-ban, amikor II. Endre király a Gertrúd elleni összeesküvésben részt vett Simon bántól elkobzott gyekei és széplaki uradalmat a később Losonczi, Bánffy és a Dezsőfi család közös ősének adományozza.
A birtok határleirásánál szerepel Régen neve is.
Magyarrégenről mint különálló településről 1358-ban történik emlitése Régen nevével 1228 után már gyakrabban találkozunk.
1241-ben és 1285-ben a mongolok dúlták fel, nagy anyagi és emberveszteséget okoztak.
Egy fennmaradt monda szerint a város jámbor polgárai úgy akarták meglágyitani a mongolok szivét, hogy processziós menetben indultak elébük.
Szent András község határán találkoztak a templomi zászlók alatt haladó régeniek a mongolokkal, akik irgalmatlanul lemészárolták az egész tömeget.
1330-ban egyházi dekanátus, 1332-ben pedig egyházi káptalan székhelye, melynek kilenc helység vallási közössége fizetett tizedet.
1330-ban felépitik a gótikus stilusú templomot, mely a reformáció idején, 1551-ben, evangélikus templommá alakult.
A XV. századtól kezdve növekedett a város gazdasági szerepe.
A helységet 1427-től kezdve már vásárhelyként emlitik az oklevelek.
A szabadabb fejlődést biztositó mezővárosi státus elnyerése biztositotta belső ügyeinek, közigazgatásának, első fokú igazságszolgáltatásának polgármesteri és városi tanács általi intézését.
Lakóit mentesitette a robotteljesités kötelezettsége alól, biztositotta számukra a szabad költözködést.
Ezentúl a város lakóit már civeseknek, polgároknak nevezték.
Előnyös jogi helyzete a vásártartásban és a céhszervezésben is megnyilvánult.
1427-től kezdve jogában állt évente négy országos vásárt és minden héten csütörtökön hetivásárt tartani.
A vásárok serkentőleg hatottak a város és a vidék gazdasági életére.
Hasonló szerepe volt a céheknek is a kézműipari termelés fellenditésében.
A céhek a mesterek szakmai szervezetei voltak. Mivel a régeni kézművesek száma eleinte még csekély volt, érdekeik védelmére vegyes céhekbe tömörültek.
Később, a XVI. század második felétől kezdve megalakultak az ugyanolyan mesterséget folytató kézművesek önálló szervezetei.
Egy 1749-ben készitett összeirás szerint Régenben tizenhét céh létezett, 202 mesterrel. Közülük a timárok(36 mester), a csizmadiák(34 mester), és a szűcsök(17 mester) szakmai szervezete volt a legnagyobb.
Időnként a város lakóit járványok és természeti csapások sújtották. Hasonló katasztrófa történt 1497-ben és 1508-ban is, mikor a pestisjárvány tizedelte meg a város lakosságát.
A XVI. és a XVII. században többször feldúlták és kifosztották az ellenséges hadak: 1564-ben Miksa császár, 1603-ban Básta hadai, mig 1661-ben a törökök portyázó seregei pusztitották.
Régen egy izben szinhelye volt az erdélyi diéta fejedelemválasztó gyűlésének is.
Barcsai Ákos lemondatása után, 1660 decemberében a diéta tagjai Kemény Jánost Régenben választották fejedelemmé.
A város lakóit újabb járványos betegségek és természeti csapások sújtották a 17. és a 18. században.
1661-ben és 1719-ben pestis-, míg 1831-35-ben kolerajárvány szedi áldozatait.
1810-ben a városban postahivatal létesül.
1839-ben megalakul a városi rendőrség.
Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc viharos eseményei Régent sem hagyják érintetlenül.
A forradalmi erők széthúzása súlyos károkat okozott a forradalomnak. Ennek egyik példája a székely csapatok és a helybeli szászok között támadt konfliktus is, amely katasztrófához vezetett.
Az ellenségeskedés következményeként a város 1848 november 2-án a lángok martaléka lett. A keletkezett anyagi kár értéke 1 582 858 forintra tehető.
A kapitalista termelési viszonyok elterjedése serkentőleg hatott a város gazdaságára, ipari és kereskedelmi tevékenységére.
A gazdasági fellendülés nyomán Régen a Felső-Maros vidék egyik ipari és kereskedelmi központja lett. E szerepének el ismeréseként 1883-ban szabad királyi jogú várossá nyilvánították.
Két járásnak és 66 falunak lett a központja.
1872-ben törvényhatósági joggal ruházták fel. Ezt a jogát az 1876-os XX. tc. értelmében megszüntették és az akkori Maros-Torda vármegyéhez tartozó rendezett tanácsú várossá nyilvánították.
A múlt század végén a város fejlődésére kedvezően hatott a Maroson és a Görgény folyón zajló tutajozás, a Marosvásárhely-Régen (1885), majd Régen és Déda (1905) közti vasútvonal megépítése.
A várost érintő vasúthálózat 1905-ben a laposnyai erdőségek irányába kisvasúttal bővült.
A XIX. század hetedik évtizedétől kezdve Régenben fűrészgyárak (a herbusi kétkeretes fűrészüzem, az első szászrégeni tutajkereskedő társulat gőzfú részgyára, Schwartz Mendel fűrészgyára, Müller János gőzfűrészgyára, (a Foresta) és szeszgyárak (Krausz János, Farkas Mendel, Klosz Sámuel, Kosch és Schobel szeszgyára) létesültek.
A szesz – és fűrészgyárakon kívül a 20-ik század elejére még a következő kisebb vállalatok voltak: Depner I. Robert kocsigyára; kádáriparos szövetkezet; Mara József feketebőr tímárműhelye; Müller János fűrész-, parketta – téglagyára; Régen város tulajdonában lévő villanytelep; Haltrich és társai tulajdonát képező tímáripari szövetkezet; Fazakas Sándor késműves műhelye; Weinrich Frigyes bútorlécgyára.
A gyáripar fejlődése, a kisvállalatok számának növekedése ellenére, a város gazdasági életében továbbra is a kisiparé maradt a legfontosabb szerep.
1900-ban Régen 6552 lakosából 3504 személy tartozott iparos családhoz, a lakosság 53%-a. A kisiparosok száma ekkor 677 személy volt, az összes iparosok 97%-a.
Az első világháború után folytatódott Régen gazdasági fejlődése. A két világháború között a városban 5 fűrész- és fafeldolgozó, 4 bőr, 1 tégla, 1 cement, 1 szalámi, 1 túró és 1 szeszgyár működött. Ezek közül, Farkas Mendelj szeszgyára, Schönauer Norbert, Toader Lungu, Mara József bőrgyárai, valamint Schwartz Mendel hengerműmalma és fűrészgyára volt a legjelentősebb.
A gazdasági felemelkedéssel járó jólét kihatott a város művelődési életére. Olvasókörök, fúvós-és vonószenekarok, dalegyletek, színjátszó csoportok alakultak.
A helységben espereskedett egy ideig Petru Maior román történész és nyelvész, a felvilágosodás, valamint az Erdélyi Iskola egyik jeles képviselője. Itt született Joseph Haltrich és Koós Ferenc, a 19. századi Régen két jeles személyisége. Joseph Haltrich (1822-1886), néprajzi és tudományos tevékenységével tűnt ki.
Megírta a város történetét ?Zur Geschichte von Sáchsisch-Regen seit den letzten hundert Jarhren? címen.
Koós Ferenc (1828-1905), református lelkész, pedagógus és közíró. ?Életem és emlékeim. 1828-1890″ című műve értékes adatokat tartalmaz Régen múltjára vonatkozólag. Rajtuk kívül a város kiemelkedő művelődéstörténeti személyiságei közé tartoznak: Abafáji Gyulai Pál (?-1592), Patriciu Barbu, Alexandru Ceusianu, Virgil Onitiu, Wilhelm Hellwig, Georg Keintzel, Gustav Adolf Kinn, Máncz János, Augustin Major, Ariton Popa, Rudolf Wagner Regeny és mások.
A város gazdasági fejlődése, a Iakosság és a mesterségek szaporodása olyan oktatási intézmények szervezését igényelték, amelyek megfeleltek az elvárásoknak.
Régebb a város lakói vallási felekezetek alapján létesítettek iskolákat.
A település legrégibb latin nyelvű iskoláját a szászok létesítették 1483-ban. A Szászrégeni Ág. Ev. Algimnázium 1861-ben nyílt meg. 1944-ben megszűnt a német nyelvű algimnázium. Ezután német nyelven már csak általános osztályok működnek a jelenlegi Augustin Major l-VIII osztályos állami gimnáziumban.
A legrégibb magyar nyelvű református iskola Magyarrégenben létesült 1725-ben.
A Szászrégeni római katolikus elemi iskola 1782-ben, míg a református iskola 1860-ban alakult.
Az első román nyelvű régeni iskola 1782-ben létesült.
A zsidó elemi iskola 1858-ban keletkezett. A szász gimnáziumon kívül 1918-ban magyar nyelvű, 1919-ben román nyelvű gimnázium nyílt.
A második világháború után az elemi iskolákon kívül és az újjászervezett algimnáziumokon kívül, 1948-ban román és magyar nyelvű pedagógiai iskolák (tanítóképzők) létesültek. Ezek a pedagógiai iskolák az 1950-es évek közepén átalakultak elméleti liceumokká.
A városban jelenleg két líceum, egy agráripari szakiskola, a radnótfáji negyedben egy I-IV osztályos, és hat l-VIII osztályos iskola működik, több párhuzamos osztállyal.
1953-ban a szellemi és testi fogyatékos gyermekek részére Abafáján speciális szakiskolát létesítettek. 1958-ban általános iskolai fokon zene- és képzőművészeti iskola létesült.
A második világháború után a városban több ipari vállalat, gyár létesült: Fafeldolgozó vállalat (S.C. Amis S.A.), Préseltlemez gyár (Pro Lemn), Hangszergyár (Hora S.A.), I.U.P.S. (S.C. I.R.U.M. S.A.), Republica (I. M. Republica), Sportfelszereléseket Gyártó Vállalat (Alpina S.A.), Sörgyár (Silva S.A.) stb.
Ezen vállalatok egy része, a piacgazdaságra való áttéréssel korszerűtlenné vált.
Átszervezésük, műszaki fejlesztésük, hatékonyságuk, versenyképességük fokozása halaszthatatlan szükségszerűség.
A diktatúra megdöntése-1989 decemberében-lehetővé tette a tulajdonviszonyok megváltoztatását, az állami tulajdon egy részének magánosítását, a demokratikus átalakulást, a többpártrendszer meghonosítását, az európai és euroatlanti szerkezetekbe való betagolódást.
Az átalakulási folyamat remélhetőleg felgyorsul a demokratikus erőknek az 1996-os helyhatósági, parlamenti képviselői és a köztársasági elnökválasztáson aratott győzelmével.
A gazdasági fejlődéssel, Abafájának és Radnótfájának Régenhez csatolásával (1956) gyarapodott lakóinak száma.
Az utóbbi közel másfél évszázad folyamán a város lélekszáma a következőképpen alakult: 1857-ben 4881, 1900-ban 6552, 1930-ban 9290, 1948-ban 9472, 1977-ben 29846, míg 1992 januárjában 39240 személy volt.
Lakói számának növekedése, a gazdasági, társadalmi és kulturális életben betöltött szerepének eredményeként, Régen 1994 decemberében municípíumi rangú várossá vált.

©️ Biró Donát




További képek városunkról itt: 

2020. január 28., kedd

A rejtőzködő fotós





A fotós láthatatlan, már ami a fotót illeti.
Ő csak nagyon ritkán van rajta a fotón. Persze: a szelfin, de ott is csak részlegesen, amennyire a körülmények engedik.
Csak werkfotókon látni alakját. Csak az alakját, mert az arca láthatatlan.
A fotós arca láthatatlan. Eltakarja a gép. Az a hatalmas óriás szem.
A fotós küklopsszá változik. Szelíd, félénk küklopsszá. Arctalan lény. Nincs szeme. Nincs szája. Néma. A fotós nem beszél.
A fotós figyel. Kíváncsi. Van ebben valami félelem is. A fotós önmagából minél kevesebbet akar megmutatni. A kamera az álarca. A fotó lesz a profilja. Igen a fotó. Nem a kamera.
Minden fotó amit elkészít, a saját portréja is. Mert csak azt tudja lefotózni, ami a leginkább illeszkedik rejtőzködő lényéhez.
A fotós közvetve mutatja csak meg magát. Nem lehet a szemébe nézni. Nem lehet látni a mosolyát, nem fog visszakacsintani. Ő a mögöttes térben van, elválasztja a világtól a karema.
A fotós láthatatlanságából merítkezik az a látható, ami a fotón később megjelenik.
A fotós a jövőben van egy kicsit, abban a képben, ami éppen megszületik.
Úgy van jelen, hogy nincs jelen.
Átminősül, a figyelem irányítja minden mozdulatát, a kamera diktálja gesztusait.
A fotós hiányzik, amikor a fotó készül. Hiányzik testi valóságában.
Ő a kép valóságához van kapcsolva, a még meg nem született, de megszületni kívánkozó kép valóságában.
Ebben a másvilágban él. Ennyiben természetes, hogy nincs arca. Előrevetítettségben létezik.
Köztes állapotban dolgozik, két világ között létezik, a van és a lesz világa között.
Előrébb jár, mint mi, akik csak szemlélői vagyunk a fotózás momentumának.
El kell rejtenie magát, hogy figyelni tudjon, hogy kiragadjon egy darabot az éppen megtörténőből. Úgy van jelen a megtörténőben, hogy nem vesz részt benne.
Kívülálló.
Nem része saját világának.
Kimenekül ebből a világból.
Van ebben félelem is.
A megfigyelő biztonsága és félelme.
A kívülálló félelme és biztonsága.
A fotós mindig kimarad.
Erős metafora a (fotoshooting) a fotós, mint vadász, a fotózás mint vadászat.
Képeket lövünk - mondjuk is gyakran.
A vadász rejtőzködése, félelme mindenképpen érvényes a fotósra is.
A kamera nemcsak fegyver, olykor álca, maszk, védelem.
Akár a vadász, vadászat közben, a fotós sem mutatkozik.
Ebből a rejtőzködésből születik a kép, a fény-kép.
A fotós a sötétbe menekül, miközben a fény létrehozza a képet. Gazdag irodalma van a fotónak: a fotózás aktusáról, a fotó ontológiájáról, művészi értékéről, társadalmi szerepéről és megannyi másról értekeznek szakértő elméletírók.
Elég ritkán tesznek említést a fotósról, arról az emberről, aki a kamera mögött van. 

© Fám Erika 


Fotóművészek napjainkban:

Fogarasi László,
Vass Jenő,
Szígyártó Erzsébet,
Rácz László,
Bartha István és stb.

Szászrégen és vidéke fotóművészek alakjai:

Balázs Csaba,
Călin Uţă,
Cristian Petraş,
Daniel Uţă 
Budai Antal István és stb.

2020. január 27., hétfő

Budai Antal István fotókiállítása a Magyar Kultúra Napja tiszteletére





BUDAI ANTAL ISTVÁN FOTÓKIÁLLÍTÁSA "Zengjen hálaének" A Magyar Kultúra Napja tiszteletére 2020.01.26 Az Unitárius Egyházközösség Dersi János termében, Budai Antal István fotókiállításával emlékeztek meg a Magyar Kultúra Napjáról. 
Az ünnepségen beszédet mondott Nagy László Unitárius lelkész és Both Gyula marosvásárhelyi fényképész. 
Majd a jelenlévő közönség meghallgathatta Reményik Sándor: Zászlószentelés című versét, Kilyén Ilka színművésznő előadásában és Budai Antal István fotós előadását a fotókiállításról. 
Az ünnepség végén Szabó Hajnal Imola zongoraművésznő, egy francia zeneszerző zongoradarabját játszotta el a jelenlévő közönségnek.





További képek és a videó itt: 

©️ Magyari Zoltán

2020. január 25., szombat

BIRÓ DÓNÁT, Szászrégen és vidéke történésze




Ki ne ismerné Szászrégenben és vidékén Biró Dónát tanár urat?
Ha a Főtéren feltűnik szálas alakja, szinte minden második arrajáró megsüvegeli.
Ha felhangzik valahol ízes, székely akcentusú beszéde, mindenki ráismer Szászrégen neves történelemtanárára, a város és környéke múltjának szakavatott ismerőjére.
Biró Dónát 1930. május 9-én született Csíkmadarason.
Tanulmányait szülőfalujában, majd Csíkszeredában, a Segítő Mária Gimnáziumban végezte.
Jogi pályára készült, de a hagyományos székely világban nevelkedett ifjúban csakhamar felébredt a történelem iránti érdeklődés.
Egy évig helyettes tanár volt Gyergyószentmiklóson, majd a Kolozsvári Bolyai Tudományegyetem következett.
1954-ben történelemtanári oklevelet szerzett.
Olyan neves tudósok tanították, mint Bodor András, Jakó Zsigmond, Csetri Elek, akiknek példája mély nyomot hagyott tanári és kutatómunkájában.
Pedagógiai tevékenységét, tudományos munkásságát a példaértékű hűség és pontosság jellemzi. 1954–59 között a Szászrégeni 2-es Számú Magyar Középiskolának, 1959–1990 között pedig a Petru Maior Technológiai Líceumnak és az 5-ös Számú Általános Iskolának volt a tanára.
1990-ben nyugdíjazták, de tovább tanított 1998-ig. Tanítási és bemutató órái élményszámba mentek. Előadásmódja magával ragadta hallgatóságát. Színesen, szemléletesen közölte mondanivalóját.
Már fiatal tanár korától szívós kitartással gyűjtötte a helytörténeti adatokat, amelyeket szervesen beillesztett tanítási óráiba.
Nem véletlen, hogy I-es fokozati tudományos-módszertani dolgozata éppen a helytörténeti elemek felhasználásának témáját tárgyalja.
Biró Dónát oktatói-nevelői munkássága nem maradt eredménytelen.
Ma számos pályatárs-történelemtanár mondhatja magát Biró Dónát tanár úr tanítványának. A 80-as években leginkább kutatómunkával és adatgyűjtéssel foglalkozott. Elsősorban a népi mesterségek múltja keltette fel érdeklődését.
Szászrégen gazdag kézműves-céhes múltjával, hagyományaival bőven kínálta a kutatási témát.
Olyan foglalkozások mint a kádármesterség, kötélverő mesterség, lovaskocsi-gyártás találtak szakavatott leírásra.
A kutató érdeklődése azonban tovább bővült.
A Maros és a Görgény völgye a fakitermelés és feldolgozás hazája; tutajozás mint a kitermelt fa szállításának módja is jelen van kutatási témáiban.
A kutató érdeklődése kiterjedt a Maros-völgyi kastélyok, udvarházak történetére és egykori urainak értékteremtő munkásságára is, de kutatási területéről nem maradt ki a szülőföld, Csíkmadaras múltjának tanulmányozása sem.
A 80-as évek viszont nem kedveztek a helytörténeti dolgozatok közlésének; ezekben az években csak néhány kisebb közleménye jelent meg az Új élet és a Hargita Kalendárium lapjain.
Az 1989-es fordulat után már szabadon bontakozott ki Biró Dónát tudományos pályája.
Tanulmányait elsősorban a Művelődés, a Népújság, a Szászrégen és vidéke, valamint az anyaországi Honismeret és Erdélyi Tükör közölték.
Munkásságának javarésze viszont Szászrégen történetéhez kapcsolódik. Tudományos pontossággal tárta fel a városnak nemcsak ipari történetét, hanem művelődési hagyományait is.
A város történetét több önálló kötetben mutatja be.
Fontosabb művei: Adalékok Régen monográfiájához (Marosvásárhely, 1993), A régeni magyarság művelődéstörténete (Nagykőrős, 1996), Szászrégen és vidéke az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc idején (Marosvásárhely, 1999), Szászrégeni kézműves mesterségek (Marosvásárhely, 2000). Kiadásra vár a marosvásárhelyi Mentor Kiadónál a Szászrégen környéki falvak monográfiája, amiben mintegy 80 település történelmi adatait tárja fel.
A szakmai elismerés sem váratott sokáig magára. 1992-ben a Kriza János Néprajzi Társaság pályázatának III. díját kapta, a Budapesti Néprajzi Múzeum gyűjtőpályázatának 1992-ben a III., majd az 1995-ös és 1997-es években a IV. díját nyerte el. 2000-ben a debreceni Erdély-történeti Alapítvány kutatási pályázatának III. díját kapta meg. Tagja az Erdélyi Múzeum Egyesületnek és a Zürichi Magyar Történelmi Egyesületnek.
Az eddig több mint 105 szakmai közlemény és kötet méltán emeli Biró Dónát tanár urat a mai legnagyobb helytörténészek sorába. Tisztelettel adózunk a 75 éves Biró Dónátnak, és szakmai, nevelői munkássága elismeréseképpen javasoljuk az Ezüstgyopár-díjra.

©️ Kun László tanár, Magyaró.



2020. január 23., csütörtök

Kapusy Szálloda, Szászrégen 1901




A képeslapról készített fotón, a Szászrégeni Kapusy szálló utcai frontja és étterme látható két kisebb képen.
Alatta kézzel írt szöveg.
Az utcai fronton jól olvasható Kapusy Dániel neve.
Kapussy 1914-ben a városi szállót vezette, mely vélhetően azonos a Kapusy szállodával. Mindenesetre akkoriban 34 szobával, étteremmel és kávéházzal rendelkezett a hotel.
A jobb oldali fotón az étterem belsejének egyik részlete, terített asztalokkal, a háttérben egy biliárdasztallal.
A szálloda ma már nem működik, helyén különböző üzletek találhatóak.

TÉR - ÉS IDŐBELI VONATKOZÁS

Térbeli vonatkozás:

Szászrégen
Maros-Torda vármegye
Magyar Királyság
Osztrák-Magyar Monarchia

Időbeli vonatkozás:

1901 október 11,
1900-as évek eleje.

Az eredeti tárgy földrajzi fekvése:

Szászrégen,
Petru Maior 53 su.
Maros megye,
Románia

©️ Mandadb.hu

2020. január 9., csütörtök

A hunok titkos története




Európa több ezer éves népe és eltitkolt utunk a Kárpát-medencébe.
Mi a teljes igazság a magyarok őseivel, a hunok eredetével kapcsolatban? Honnan származunk, milyen ősnyelv öröklődött ránk, és merre jártunk a világban, vagy egyáltalán, valóban volt-e Honfoglalás, vagy valójában csak hazatértünk?
Rengeteg legenda és misztikum kering a népünkről, nem véletlenül.
Sokak szerint a mi népünk több mint ezer éves, és talán a legősibb Európában…
A hunok néven ismert népességet részben kelet-európai, részben belső-ázsiai eredetű pásztorkodó lovasnépek alkották.
Nyelvük, legalábbis az uralkodó népességé, török lehetett. Birodalmuk–melynek központja egy időben a Kárpát-medence volt–írott források alapján jól ismert, a hunok társadalmáról azonban viszonylag kevés feljegyzéssel rendelkezünk.
A kínai történészek nézete szerint a hsziungnuk voltak a későbbi hunok–azaz a közép-ázsiai és európai hunok–ősei.
Feltevésüket alátámasztja, hogy a szogdok a hsziungnukat xwn (khun) névvel illették, helyénvaló tehát a hsziungnukat ázsiai hunoknak is címeznénk.
Róna-Tas András szerint az európai hunokra nézve ez azonban csak annyit jelent, hogy közöttük a hsziungnu főnemesség fontos szerepet játszott, ha nem is feltétlenül meghatározó.
A Szegedi Tudományegyetem genetikusainak (Neparáczki Endre, Török Tibor, Pálfi György, és munkatársaik) legújabb kutatási eredményei alátámasztani látszanak a hun–magyar rokonságot, azaz a honfoglaló magyarok, továbbá ezen keresztül az európai hunok valószínűsíthetően hsziungnu származását is.
Bálint Csanád, a magyar régészet egyik vezető alakja a genetikusok eredményét azon az alapon bírálta, hogy nem ismeretesek bizonyítottan hun temetők, így bizonyítottan hun genetikai anyag sem létezhet, ami az összehasonlításokat lehetővé tenné…





2020. január 6., hétfő

Néphagyományok vízkeresztkor





Január 6. vízkereszt, a karácsonyi ünnepkör végét jelzi, ekkor szokás leszedni a karácsonyfát.
Sok néphagyomány kapcsolódik a vízkereszthez a háromkirály-járás, amikor a bibliai háromkirályokat-Gáspárt, Menyhértet és Boldizsárt - megszemélyesítők házról házra mentek, énekeltek és köszöntötték a háziakat. Ilyenkor került sor a házszentelésre is.
A házra felírták a háromkirályok nevének kezdőbetűit és az aktuális évszámot, ezzel kívánták megvédeni a portát és lakóit minden rossztól. Rendkívüli jelentőséget tulajdonítottak szentelt víznek is.
Ezzel hintették be azokat, akik útra keltek, a gyermeket váró asszonyokat, a vajúdó nőket, az újszülötteket, a lakodalomba indulókat, a haldoklókat és a halottakat is. Az utóbbi években egyébként ismét előtérbe került, erősödött a házszentelés hagyománya.
A többi fontos naphoz hasonlóan vízkereszthez is kapcsolódik időjárás-jóslás, eszerint ha január 6-án hideg volt, korai tavaszt vártak.


©️ Alon.hu

2020. január 5., vasárnap

BioDorf vásárra kerül sor Szászrégenben






A nagy érdeklődésnek köszönhetően január 19-én újra BioDorf vásárra kerül sor.
Negyedik alkalommal is izgalmas workshopokkal és inycsiklandozó finomságokkal, csodás kézműves munkákkal várjuk a kedves látogatókat.
Újra találkozhatnak kedvenc árúsaikkal és azok termékeivel.
Gyerekfoglalkozásokkal várjuk a családosokat.
Tehát ha vasárnap akkor vásárnap. Helyszín: Intim vendéglő terasza. (város központjában)





©️ BioDorf

JUMP ROCK BAND - Rusznák Gábor




JUMP ROCK BAND név alatt lettek ismertek.
Fiatal ambíciós rock zenekar amely 1998 - ban jött létre, saját dalait és átvett dalokat is énekelnek.
Érdeklődésüket üzenetben kaptuk meg amiben kihangsulyozták, hogy szívesen részt vennének városnapokon, falunapokon, motoros találkozokon stb.
Mindazok akik szeretik a jó minőségű rock zenét és szeretnék élőben látni őket felvehetik velük a kapcsolatot.
Habár Magyarországon tartoszkodnak számtalanszor jönnek Erdélyben is koncertezni.
Honlapjuk: www.jumprockband.hu ahol többet megtudhatnak róluk.
Facebook rajongói oldal:
https://www.facebook.com/jumprockband.hu/
Telefonon is elérhetőek: +3670/866-28-63.






2020. január 3., péntek

Kastélyaink rockopera Gyulán és Szászrégenben



November 29-december 1 között a Szászrégeni Lucian Blaga és a Petru Maior Műszaki
Szakközépiskolák diákjai Gyulára utaztak, ahol meglátogatták a várat, az Almásy-kastélyt, az Erkel Ferenc múzeumot, a Világórát, az Apor Vilmos teret, az Aquapalotát, a 100 éves cukrázdát, és bemutatták a Kastélyaink című rockoperát.
A mű szerzői-Markó Orsolya dramaturg, Szabó Előd zeneszerző és dalszövegíró, Kovács János koreográfus–az erdélyi kastélyok hányattatott sorsát viszik színre mesés formában, a zene és a tánc elemeivel fűszerezve.
Az előadó Szászrégeni diákok a népmese és a táncjáték segítségével a nézőket a kastélyok elbűvölő világába varázsolják.
A rockopera december 7-én Szászrégenben is színre került, a Kemény János  Műkedvelő Színjátszók Találkozóján.
Legközelebb január 17-én mutatjuk be Temesváron a Gerhárdinum Római-Katolikus Teológiai Líceumban.
Köszönjük támogatóinknak, hogy lehetővé tették ezen események megvalósítását: Bethlen Gábor Alap, Csoóri Sándor Alap, Emberi Erőforrások Minisztériuma.



Székely Rozália
Iringó Reichenberger