Az első hangszerkészítő műhely szászrégenben, létrehozta Roman Boianciuc 1951-ben
A volt műhely jelenleg itt volt a Lidl áruház parkolójában ahol a reklám tábla van.
Lásd itt >>>
1912-ben született a Storojineț megyei Văşcăuțiban és a Vijnițai Művészeti és Kézműves Iskolába járt Ioan H. Sârghie tanár és szobrász tanítványaként.
Alexandru Apăteanu tanítványa volt, aki a hegedűt, a schönbachi Anton Uhlschmidttől tanulta.
A Câmpulung Moldovenesc-i Művészeti és kézműves Iskola művezetője volt.
Megtudta, hogy a szászrégeni térségben nő a legjobb rezonanciáju fenyő, amelyet világszerte elismertek.
A fát mindenhová exportálták, de csak hangszerek és billentyüs hangszerek számára vágott alapanyagként, egy szászrégeni cégtől.
A Boianciuc család úgy döntött, hogy Szászrégenbe költözik, különösen Alexandra asszony, a művezető feleségének szorgalmazására és a fiukkal, Ionelel.
Ideális hely volt a mester számára, akinek mágikus érzéke volt a legjobb rezonanciáju fenyő kiválasztásában és minden hegedűjét egyetlen, általa gondosan kiválasztott rönkből készítette.
Szászrégennek az az előnye is megvolt, hogy a legmagasabb színvonalú famegmunkálás művészetében hagyományokkal rendelkezett.
Köztudott volt, hogy Szászrégenben már működik egy VITORLÁZÓREPÜLŐGÉP műhely (motor nélküli repülőgépek), ahol a faanyag kiválasztásának és megmunkálásának művészetét a legmagasabb fokon kell ismerni: több száz méteres magasságban nem tolerálhatók a hibák... !!!
Így alapította meg Boianciuc mester 1951-ben felesége, Alexandra segítségével az Első Hegedűkészítő Műhelyt Szászrégenben, három fiatal vitorlázórepülő-növendéket választva csapatának, akik a mester tanítványai lettek a hegedűkészítés művészetében: Barra Ferenc, Mihály Sándor és Hajdu Domokos.
Abból a házból, ahol laknak (a malomcsatorna mellett, a Iernuțeni utcában, jelenleg a Lidl parkolója), boldogan átengednek két szobát a műhelynek, a harmadikban pedig a család lakott, ahol melegítették az enyvet és a hegedűkávát? „A CSALÁDI KONYHAI TŰZHELYEN”.
Alexandra asszony velük dolgozott, irányította és javította a három tanítványt, fordított a bécsi irodalomból, tudott németül.
Így hát, folyamatosan tanulva, kísérletezve, a hegedű minden egyes alkotóelemének ideális alakját és arányát keresve, ujjaival kopogtatva a kiválasztando rezonáns anyagot „haljátok ezt a hangot?”- oktatva a tanítványokat-,
A műhelyt napról napra tökéletesítve, a mesternek sikerült körvonalaznia azt, amit „Roman Boianciuc féle hangszerész iskolának” lehet nevezni.
Olyan mesteri hegedüket sikerült készítenie, amelyeket a 20. Század legkiemelkedőbb hegedűművészei, mint például Yehudi Menuhin és David Ojstrakh is elismertek, érmeket nyerve különböző hegedűkészítő versenyeken, például a szófiai versenyen, ahol hegedűjének volt a legjobb hangzása...
Ez volt Roman Boianciuc:
„Egy Fáradhatatlan szellem, aki élete végéig a hangzás tökéletességére törekedett”.
Ugyanakkor úttörő munkájának köszönhetően egy nagy hangszergyártó vállalat is létrejött és fejlődött, Európa legnagyobbja, a HORA RT.
Számos kisebb-nagyobb hangszerkészítő műhely is létrejött Szászrégenben és a környező falvakban, amelyek jelentős jövedelmet biztosítanak több száz családnak, valamint Szászrégen városának.
És mindezek Roman Boianciuc családjának köszönhetik létezésüket.
Beszélgetés Barra Ferenc hangszerkészítő mesterrel
VálaszTovábbítás |
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése